هاست سرور ایران | خرید هاست پرسرعت

بهترین CDN ایرانی

بهترین CDN ایرانی

امروزه توزیع محتوای آنلاین از هر روز دیگری در دهه های گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده و کاربران بیشتری به این دنیای دیجیتال می پیوندند. از محتوای متنی گرفته تا محتوای ویدیویی و انواع دیگر. در این بین یکی از ترندهای روز این است که اکثر کسب و کارها، کارآفرین ها، گروه ها و انجمن ها و هر سازمانی، در حال تولید محتوای ویدیویی، انتشار انواع محتوا در وبسایت ها و شبکه های اجتماعی، و از همه مهمتر توزیع سریعتر آنها به دست مخاطبان هدف هستند.به توجه به رقابت موجود در این دنیای دیجیتال، سرعت بالاتر در ارائه محتوا به مخاطب هدف، یکی از اصلی ترین ارکان رشد و پیشی گرفتن از رقبا در هر صنعتی است. به همین منظور رهبران بازار و کسب و کارهای چابک از قابلیت ها و ظرفیت های موجود در پیشرفت های تکنولوژی از جمله شبکه توزیع محتوا برای عبور از سایر رقبا استفاده کرده و این بهره برداری را به عنوان یک مزیت رقابتی برای سازمان خود در نظر می گیرند.این تکنولوژی، شبکه توزیع محتوا یا CDN است!در این مقاله از هاست سرور ایران قرار است به معرفی و بررسی بهترین CDN ایرانی بپردازیم.

شبکه توزیع محتوا ( CDN )

هدف اصلی یک CDN انتقال یا ارائه سریعتر محتوا به دست کاربر است. شاید این عبارت به نظر ساده رسد، اما پشت پرده فرآیندهای پیچیده ای اتفاق می افتد. CDN ها در یک گسترده و بازه جهانی کار می کنند که کار آنها انتقال حجم وسیعی از داده هاست؛ آنها باید عملیات خود را حتی با وجود اتصالات ضعیف اینترنت به خوبی انجام دهند، حتی اگر مشکلات و قطعی های سخت افزاری در میان راه مزاحم آنها شود.به عبارتی دیگر، یک CDN متشکل از شبکه ای از سرورهای متصل به هم است که در نقاط مختلفی از جهان مستقر هستند. البته منظور از مستقر بودن در نقاط دیگر، یعنی بهره برداری از ظرفیت های دیتاسنترهای مختلف که در نقاط مهم و استراتژیک جهان ( آلمان، فرانسه، آمریکا، کانادا، ایران، هند، استرالیا و … ) قرار دارند. هدف انتخاب دیتاسنترهایی است که محتوای سایت یا اپلیکیشن را به کاربران  نهایی نزدیک تر کند.

پس بجای اینکه از چند کشور نزدیک بهم در یک ناحیه به کاربران متصل شویم، بهتر است از نقاط گسترده تری از جهان کمک گرفته و به کاربران بیشتری و با سرعت بالاتری محتوای خود را ارائه کنیم.دقت کنید که یکی از عناصر اصلی و کارکرد فنی یک شبکه توزیع محتوا، استفاده از سیستم کشینگ است. اگر با این اصطلاح آشنا نیستید، کشینگ ( Caching ) در واقع به معنای ذخیره سازی چندین نسخه کپی از یک محتواست که بر روی سرورهای منتخب ارائه دهنده سرویس CDN نگهداری می شوند.  این فرآیند معمولاً به صورت هوشمند و یکپارچه انجام شده و به وضعیت شبکه و نزدیکی جغرافیایی به سرور اصلی وابسته است.در خصوص نحوه کارکرد شبکه محتوا نیز در مقاله “شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست” توضیحات ارائه شده است.

ارائه دهنده CDN چه کاری برای کسب و کارها انجام می دهد؟

یک شبکه توزیع محتوا می تواند توسط کسب و کارهای مختلفی نظیر فروشگاه های اینترنتی، وب سایت های خبری، آموزشگاه های آنلاین، پلتفرم های پخش ویدیو، شرکت های خصوصی و غیر خصوصی، سازمان های دولتی و غیر دولتی و غیره مورد استفاده قرار گیرد.محتوایی که این کسب و کارها می توانند به وسیله CDN توزیع کنند عبارتند از:عناصر و محتویات وب از جمله متن، گرافیک، تصاویر، ویدیوها، اسکریپت ها و …،آبجت های قابل دانلود از جمله فایل های رسانه ای، اسناد و نرم افزارها،اپلیکیشن ها، فروشگاه های Ecommerce و پرتال ها،پخش زنده اینترنتی،پخش ویدیوی on-demand ،شبکه های عمومی و …

تولیدکنندگان محتوا نظیر سازمان های رسانه ای یا فروشندگان محصولات و خدمات در فروشگاه های اینترنتی، در ازای ارائه محتوا به کاربرانشان به کمک CDN به ارائه دهندگان این سرویس های ابری، هزینه پرداخت می کنند.در طرف مقابل یک ارائه دهنده CDN بابت ISP ها، اپراتورهای شبکه و سرورهای اجاره شده، هزینه پرداخت می کند. از طرف دیگر، برای بهبود عملکرد و دسترسی پذیری بیشتر، CDN ها ترافیک را از دوش زیرساخت های تولیدکنندگان محتوا ( وب سایت شما ) بر می دارد. این اقدام باعث کاهش هزینه های شما می شود.در کنار اینها، ارائه دهندگان  CDN از کسب و کارها  در برابر حملات مختلف DDoS و آسیب پذیری زیرساخت های وب اپلیکیشن هایشان دفاع می کنند.

سه قانون طلایی در انتخاب بهترین ارائه دهنده CDN

قانون اول: اندازه شبکه و توزیع قابل قبول

اول از هر چیز، ارائه دهنده CDN ی که انتخاب می کنید باید شبکه ی بزرگی در اختیار داشته باشد. برای مثال میزبان کلود بیش از ۳۰ پاپ سایت در نقاط مهم و استراتژیک در اختیار دارد.به سادگی می توان نتیجه گرفت که هرچه سرورهای بیشتری در شبکه شما قرار داشته باشد، محتوای شما سریعتر و مطمئن تر توزیع خواهد شد. سرور های بیشتر به معنای Buffering کمتر، تعدد بیشتر ( redundancy )، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری بیشتر و … است.البته تعدد بی هدف هم ارزش ندارد؛ یعنی مهم این است که توزیع سرور در مناطق جغرافیایی مناسب انجام شود؛ برای مثال برخی از ارائه دهندگان خارجی تمام اروپا و آمریکا را پوشش می دهند، اما شاید برای شما سرورهای درون ایران ارزش و کارایی بهتری داشته باشد.

قانون دوم: پشتیبانی از مشتری قوی

پس از قانون اول، به دنبال ارائه دهنده ای باشید که دارای تیمی حرفه ای، آموزش دیده و خوش برخورد بوده که در پلتفرم ها و دستگاه های مختلف آماده پاسخ گویی به شما باشند؛ تیم فنی میزبان کلود به صورت ۲۴ ساعته حتی در ایام تعطیل پشتیبان شما بوده و می توانید از طریق تیکت، پیام رسان، تماس تلفنی و غیره با آنها در ارتباط بوده و مشکلات و سوالات خود را حل کنید.پس زمانی که به مرحله انتخاب بین ارائه دهندگان رسیدید، حتما مسائل پشتیبانی را در اولویت قرار دهید:تماس ها در محل باشند نه در یک مرکز تماس ( call center ).توسط متخصصین حرفه ای پشتیبانی شوید.۲۴/۷ در دسترس باشند.زمانی که ایمیل ها و چت ها پاسخ کندتری دریافت می کنند، تماس تلفنی ممکن باشد.در حوزه های فناوری اطلاعات و سرویس های اینترنتی این موارد از اهمیت بالایی برای مشتریان برخوردار هستند.

قانون سوم:  قیمت های مقرون به صرفه، معقول و شفاف

قانون سوم این است که ارائه دهنده خدمات cdn از پلن های مشخص و شفاف همراه با استراتژی قیمت گذاری منصفانه استفاده کرده باشد.اکثر خدمات ابری یا CDN ها به دو صورت قیمت گذاری می شوند:روش اول ارائه پلن هایی مشخص و با قیمت ثابت است که بنا بر میزان منابع، مدت استفاده و ویژگی های سرویس، متغیر هستند. در اکثر موارد نیز آخرین پلن که برای سازمان های بزرگ کاربرد دارد، قیمت گذاری نشده و به صورت تماس تلفنی و یا با مذاکرات حضوری و عقد قرارداد معین می شوند.متناسب با اندازه کسب و کار و سایت های شما، نیازتان به منابعی نظیر پهنای باند و سایر ویژگی های امنیتی و غیره متغیر خواهد بود. البته ممکن است در حین استفاده از سرویس نیز کسب و کارتان رشد کرده و با ترافیک بیشتری مواجه شوید؛ و یا حتی شاید نتوانید در ابتدای کار میزان نیاز خود را حدس بزنید.اینجاست که راه حل و روش دوم قیمت گذاری وارد عمل می شود:محاسبه هزینه بر اساس میزان مصرف یا PAY AS YOU GO!

در این مدل از پرداخت، شما به ازای مصرف منابع تان در یک ماه یا بازه زمانی دیگری، به شرکت ارائه دهنده CDN هزینه پرداخت خواهید کرد. این محاسبه هزینه می تواند بر اساس GB ( کیلو بایت، بیت، بایت یا گیگابایت )، پهنای باند مصرفی و غیره باشد. این نرخ ها معمولاً از ارائه دهنده ای  به ارائه دهنده دیگر و از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.در میزبان کلود شما می توانید از هر دو نوع روش برای محاسبه و پرداخت هزینه سرویس CDN خود استفاده کنید.به طوری که به ازای مصرف تان از شبکه توزیع محتوای میزبان کلود ( PAY AS YOU GO ) و یا بر اساس پلان مورد نظر ( پایه، تجاری یا حرفه ای ) هزینه پرداخت خواهید کرد. این هزینه می تواند به صورت ماهانه یا ساعتی و به ازای فضای نگهداری کش، ترافیک مصرفی و تعداد ریکوئست ها، برای شما محاسبه شود که در نهایت در بخش فاکتورها در داشبورد مدیریتی شما قابل رویت خواهد بود.البته شما می توانید از پلن پایه سرویس CDN ابری میزبان کلود به صورت رایگان استفاده کنید.

برخی از بهترین ارائه دهندگان سرویس CDN

بهترین CDN ایرانی

کلودفلر ( Cloudflare ) یکی از بهترین CDN ایرانی

 

کلود فلر خود را به عنوان یکی از بهترین CDN ایرانی معرفی می کند در حالی در اصل سرویس های پروکسی معکوس به بازار عرضه می کند. شبکه کلود فلر از ۱۵۵ دیتاسنتر در سراسر جهان قدرت گرفته و در کشور های مختلفی بخصوص چین چندین سرور مستقر کرده است.آنها محتوای استاتیک شما را کش کرده و از یک شبکه Anycast استفاده می کنند، که به کمک آن درخواست های ورودی می توانند بین چندین موقعیت مختلف به اشتراک گذاشته شده و به سمت نزدیک ترین روتر درون شبکه هدایت شوند.قیمت های قابل توجه و مسائل پرداخت دلاری در سرویس کلود فلر می تواند برای وب سایت های ایرانی یک دغدغه بزرگ باشد. البته برخی از وب سایت های ایرانی نیز در حال حاضر از پلن های رایگان cloudflare استفاده می کنند که قادر به بهره برداری از قابلیت های پیشرفته این سرویس نیستند.

Amazon Cloudfront یا AWS

کلودفرانت آمازون یکی از CDN های معروف دیگر در جهان است که حدود ۱۶۰ دیتاسنتر در ۶۶ شهر و ۲۹ کشور را پوشش می دهد. این CDN به عنوان یک Push zone عمل می کند، که به این معناست که می توانید تمام محتوای سایت خود را از جمله دارایی های (assets) داینامیک، به وسیله آن توزیع کنید.این سرویس یک API نیز در اختیار شما قرار می دهد که می توانید به کمک آن رفتار CDN را شخصی سازی کرده، چندین سرور اصلی ( origin ) را پیکربندی و از توزیع کلود فرانت استفاده کنید.از لحاظ قیمت گذاری، این سرویس به ازای مصرف از شما هزینه طلب می کند. اما آنها یک نسخه رایگان به نام AWS Free  نیز ارائه می دهند که دارای ۵۰ گیگ انتقال داده، ۲ میلیون درخواست HTTP و HTTPS ماهانه، (پلنی برای یک سال) می باشد.

KeyCDN

KeyCDN    یکی از بهترین CDN ایرانی میباشد ، یک شبکه توزیع محتوای کوچک تر با ۳۴ دیتاسنتر بوده که بر عملکرد و سرعت بالاتر متمرکز شده است. آنها از فیچرهای جالبی برای جذب مخاطب استفاده می کنند از جمله مسیر دهی موقعیت محور، TCP stack شخصی سازی شده، و شبکه Anycast.شما می توانید کارکرد این سرویس را نیز شخصی سازی کرده و هر دو pull و push zone را ایجاد کنید.  قیمت گذاری آنها شامل پلن هایی با تعداد درخواست های HTTPS & HTTP نامحدود و ساختار پرداخت به ازای مصرف بوده که قیمت ها از ۰.۰۴ دلار به ازای هر گیگ برای اروپا و آمریکای شمالی، ۰.۱۲ دلار برای آسیا و ۰.۱۶ دلار برای استرالیا شروع می شوند.اما استفاده از این سرویس ها نیز برای کسب و کارهای ایرانی از لحاظ هزینه ای مناسب و مقرون به صرفه نیست! به همین جهت صاحبین کسب و کارها و وبسایت های ایرانی به استفاده از CDN ایرانی روی آورده اند.

ابر آروان یکی از بهترین CDN ایرانی

ابر آروان یک عرضه کننده زیر ساخت ابری است که به شما کمک می کند با استفاده از سرورهای این مجموعه بالاترین سرعت بارگذاری ممکن را به کاربران خود ارائه داده و امنیت وب سایتتان را نیز افزایش دهید. روش کار در حالت عادی به این شکل است که یکی از بازدیدکنندگان وب سایت درخواستی را ارسال می کند، این درخواست به سرور میزبان سایت ارسال می شود. در این مدت کاربر باید منتظر پاسخ از سرور مورد نظر بماند. اما در حالتی که صاحب وب سایت اقدام به راه اندازی cdn کرده باشد، محتوای وب سایت مورد نظر به جای بارگذاری از سرور اصلی، از نزدیک ترین سرور برای کاربر ارسال می گردد. در نتیجه سرعت به شکل ایده آلی افزایش پیدا خواهد کرد.در کنار افزایش سرعت باید به مزیت دیگر راه اندازی cdn ابر آروان یعنی افزایش امنیت وب سایت نیز اشاره کرد. از آنجایی که دیگر نیازی نیست برای دریافت اطلاعات به سرور اصلی متصل شوید، پس dns ها و آی پی سرور اصلی شما نیز مشخص نخواهد شد. در نتیجه با راه اندازی cdn می توان به شکل مناسبی از وب سایت خود در برابر حملات محافظت کرد.

CDN ایران سرور یکی از بهترین CDN ایرانی

بهترین CDN ایرانی

 

نزدیک به دودهه قبل زمانی که خبری از نسل کنونی اینترنت‌های همراه و خانگی نبود، صرفا اتصال به اینترنت، خود یک موفقیت محسوب می‌شد و مفهومی به نام سرعت جایی در ذهن مخاطب نداشت. اما اکنون با رشد تکنولوژی و ظهور بروزترین نسل‌های اینترنت همراه و خانگی دیگر دغدغه کاربران اتصال به اینترنت نیست بلکه توقع نهایت سرعت و حداکثر پایداری را دارند.CDN ایران‌سرور با اتکا به ۲۰ سال تجربه و با به‌کارگیری بیش از ده‌هزار سرور در پیشرفته‌ترین دنیاسنترهای دنیا علاوه بر محافظت از سایت شما در مقابل سخت‌ترین تهدیدات امنیتی، سرعت بارگذاری محتوای سایت‌تان را به طور فوق‌العاده‌ای افزایش می‌دهد و می‌تواند بهترین راه‌حل برای جلوگیری از اختلال در دسترسی کاربران به سایت شما باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *