هاست سرور ایران | خرید هاست پرسرعت

تفاوت ساب دامین و پارک دامین

تفاوت ساب دامین و پارک دامین

وقتی که شما مدیریت یک سایت اینترنتی را بر عهده داشته باشید، موارد و جزئیات زیادی هستند که برای پیاده سازی آنها باید به سراغ اعمال تغییراتی در دامنه خود بروید. به طور کلی می توانیم دامنه یا همان آدرس سایت را یکی از مهمترین المان های یک سایت اینترنتی معرفی کنیم، که بزرگترین عامل هویتی برای یک سایت شناخته می شود و می توان گفت که در واقع دامنه همان سند سایت است. اگر کمی با المان های مختلف مربوط به دامنه آشنا باشید قطعا نام مواردی مانند ساب دامنه و زیردامنه و یا پارک دامین را شنیده اید. در این مقاله از هاست ایران قصد داریم تا با هم به بررسی تفاوت ساب دامین و پارک دامین  بپردازیم. شاید این دو المان از نظر نام کمی شبیه به هم باشند اما در انتها خواهیم دید که چه تضاد کاملی با هم دارند و در واقع کاربرد آنها دقیقا مخالف یکدیگر است.قبل از اینکه به سراغ بررسی تفاوت ساب دامین و پارک دامین  برویم بهتر است که کمی در مورد اینکه نقش دامنه چیست و در زمانی که می خواهیم با آن کار کنیم باید به چه نکات و مواردی توجه داشته باشیم با هم صحبت کنیم تا وقتی که تفاوت ساب دامین و پارک دامین  را بررسی می کنیم همه چیز واضح و مشخص باشد و سوالی ایجاد نشود.

ساختار دامنه ها به چه صورت است

وقتی که وارد دنیای اینترنت شویم، اولین شناسه ای که می توان برای هر سایت اینترنتی معرفی کرد، دامنه آن است. البته موارد مهمی مانند آی پی نیز وجود دارند که نشان از مکان سایت دارد، اما این موارد می توانند با انتقال هاست و یا سرور تغییر کرده و یا توسط خیلی از هاستینگ ها به صورت پویا سرویس دهی شده باشد، اما موردی مانند دامین یا همان آدرس دامنه به هیچ عنوان قابل تغییر نیست و تا زمانی که شما هزینه سالیانه اجاره آن را بپردازید در اختیار شما قرار خواهد داشت.برای این سوال که دامنه دقیقا چیست یک مثال معروف وجود دارد که ما آن را در مقاله دامنه چیست و مقالاتی دیگر معرفی کرده ایم.

وقتی که شما قصد داشته باشید که برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی اقدام کنید، دقیقا مانند این است که برای خود یک مغازه را راه اندازی کنید. در این حالت مغازه شما یک آدرس دارد که همان دامنه خواهد بود، یک فضا برای قرار گرفتن کالاهای شما که همان هاست شما است، و ویترین و چیدمان مشخصی که از آن برای مغازه خود که در واقع همان قالب و ظاهر سایت شما می باشد و باید آن را طراحی کنید.در این میان المان مهمی که مشتریان شما با استفاده از آن می توانند شما را پیدا کنند همان آدرس سایت شما است. اما نکته جالبی که در مورد این آدرس وجود دارد این است که می تواند به صورت کامل تغییر کرده و باید این مورد را در نظر داشته باشید که اگر بخواهید این تغییر را در دنیای واقعی انجام دهید باید هزینه های هنگفتی را خرج کنید.

اما در مورد همین هزینه ها می توان گفت که شما با رعایت قوانین سئو و در اولویت قرار دادن آن می توانید آدرس مغازه خود را به بهترین و شلوغ ترین خیابان ممکن برده و ترافیک خوبی را برای سایت خود ایجاد نمایید.در مورد اینکه ساختار دامنه به چه صورتی می باشد، باید گفت که در دامنه ها ما با یک ساختار دو بخشی طرف هستیم که بخش اول آن همان نام دامنه است و بخش دوم پسوند دامنه است که می تواند از پسوند های بین المللی مانند com، net و یا org باشد، یا اینکه از پسوند های ملی مربوط به کشور های مختلف مانند ir که پسوند ایران است برای آن استفاده شود. البته دامنه هایی با پسوند های ترکیبی مانند ac.ir هم می توان مشاهده کرد که در آن بخش ac نشان دهنده سازمانی خاص مانند دانشگاه است.

توجه داشته باشید دامنه همین دو بخش را دارد و عبارت www که به معنای world wide web می باشد از اجزای اصلی دامنه به حساب نمی آید و مورد دیگری هم که باید به آن دقت داشته باشید این است که در صورتی که هر نام دیگری در ابتدای دامنه نوشته شده بود، باید این موضوع را در نظر داشته باشید که شما با یک زیر دامنه طرف هستید و در مورد این موضوع در بخش های بعد صحبت خواهیم کرد.اکنون که با هم ساختار دامنه ها را مرور کرده ایم  نوبت به آن رسیده است که به سراغ تفاوت ساب دامین و پارک دامین  برویم و لازمه بررسی تفاوت ساب دامین و پارک دامین  این است که در ابتدا با هر یک از عناصر این مقایسه یعنی ساب دامین و پارک دامین به صورت کامل آشنا شویم.

ساب دامین یا زیر دامنه چیست

تفاوت ساب دامین و پارک دامین

همانطور که در بخش قبل هم گفتیم دامنه ها آدرس های سایت اینترنتی هستند که مشخص می کنند که یک مغازه یا فروشگاه در کجا قرار دارد. اما باید این موضوع را در نظر گرفت که یک فروشگاه بزرگ در واقع می تواند غرفه هایی کوچک هم داشته باشد که هر کدام از آنها کار خود را انجام می دهند. ساب دامین به نوعی امکانی است که شما با استفاده از آن می توانید فروشگاه خود را به یک مرکز خرید بزرگ تبدیل کنید. در واقع زیر دامنه به شما اجازه می دهد که آدرس هایی را تحت عنوان زیر مجموعه های دامنه خود ایجاد کنید که هر کدام از آنها می توانند به صورت مستقل فعالیت کنند و یا بخشی از سایت شما باشند.

ویژگی مهمی که در زیر دامنه ها وجود دارد این است که می توان از آنها به صورت کاملا جدا روی زیر دامنه یک سایت را روی یک هاست دیگر راه اندازی کرد و تقریبا می توان گفت که از همه نظر از سایت اصلی استقلال خواهد داشت. البته باید گفت که مالک زیر دامنه، صاحب دامنه می باشد و می تواند آن را منقضی کرده و به طور کامل آن را کنترل کند. این زیر دامنه ها حتی از نظر سئو نیز کاملا از هم جدا بوده و اگر می خواهید برای مدیریت مناطق مختلف سایت خود مانند وبلاگ، بخش محصولات و یا قسمت پنل مشتریان خود، با استفاده از ساب دامین و زیر دامنه یک جداسازی را انجام دهید، لازم است این موضوع را مد نظر داشته باشید که ممکن است سئوی سایت شما آسیب بدی ببیند.

البته می توان گفت که استفاده از آن در صورتی که صحیح باشد می تواند بسیار ایده آل باشد و خیلی از سایت های بزرگ مانند خود گوگل برای امکانات مختلف مانند گوگل درایو و یا جی میل از این روش استفاده می کنند.زیر دامنه ها به راحتی توسط کنترل پنل های هاست ها ساخته شده و شما می توانید این کار را از طریق سی پنل و یا دایرکت ادمین به سادگی انجام دهید. ساختار زیر دامنه به این صورت است که یک نام بیشتر از هر حرفی  قبل از نام دامنه اصلی نوشته شده و با استفاده از یک نقطه از آن جدا می شود. در واقع می توان گفت که ساختار ساب دامین یا زیر دامنه به صورت sub.yoursite.com می باشد که در آن sub همان نام ساب دامین، yoursite نام دامنه اصلی و com هم که پسوند سایت شما خواهد بود.البته باید گفت که در بعضی از موارد این ساختار آدرس ممکن است کمی تغییر کند و مشکلاتی را ایجاد کند که به بررسی آن خواهیم پرداخت.

شکل زیر شاخه شدن ساب دامین

یکی از موارد مهمی که باید در مورد کار با ساب دامین ها به آن توجه داشته باشیم این است که در بعضی از سیستم های مدیریت محتوا آدرس sub.yoursite.com ممکن است به صورت yoursite.com/sub هم به همان صفحه متصل بشود. دلیل آن این است که در واقع وقتی شما یک ساب دامین را روی هاست خود ایجاد کنید، یک پوشه در سایت اصلی برای آن ایجاد شده که می تواند این موارد را کنار هم بگذارد. در مورد این موضوع می توان گفت که شما با استفاده از تنظیمات کنترل پنل می توانید آن را رفع کرده و این مشکلی نیست که خیلی وقت شما را بگیرد.اکنون که می دانیم ساب دامین چیست و چه ساختاری دارد، یک قدم به درک تفاوت ساب دامین و پارک دامین  نزدیک شده ایم. اما باید برای درک بهتر این موضوع کارکرد کامل پارک دامین را هم عنوان کرده و آن را نیز به صورت کامل شرح دهیم اما قبل از آن باید یک موضوع دیگر را نیز باز کنیم و آن اصطلاحی به عنوان ادان دامین است که که ممکن است به گوش شما خورده باشد و معمولا همراه با ساب دامین استفاده می شود که کاملا هم اشتباه است و این دو خیلی به هم ربطی ندارند.

ادان دامین چیست و چه ارتباطی با ساب دامین دارد

در مورد اینکه ادان دامین چیست باید بگوییم که در اینجا با یکی از المان های مهم در مدیریت سایت ها طرف هستیم و در واقع ادان دامین امکانی است که به شما اجازه می دهد روی هاست خود یک دامنه کاملا مجزا را آورده و یک سایت دیگر با آن راه اندازی کنید، توجه داشته باشید که وقتی از ادان دامین استفاده می کنید، در واقع چند سایت که هر کدام یک دامنه کاملا مجزا و یک هاست دارند را به کار گرفته اید.در واقع ادان دامین قابلیتی است که هاست در اختیار شما قرار می دهد و حتی در بعضی از سرویس ها این امکان وجود ندارد و شما صرفا می توانید یک دامنه را به صورت فعال روی سایت خود داشته باشید.

به هر حال اگر بخواهیم بگوییم که ارتباط ادان دامین و ساب دامین در چیست، می توانیم بگوییم تنها ارتباط موجود همان کنترل پنلی است که از طریق آن کار می کنند و با دو مقاله کاملا جدا طرف هستیم که هر کدام از آنها حوزه خاص  خود را دارد و می توانیم بگوییم که در مورد سایت های مختلفی که یک اکانت می تواند روی هاست داشته باشد گفته می شود.در صورتی که مایل هستید سرویس هایی که می توانند به شما ادان دامین ارائه کنند را مشاهده کنید می توانید سری به صفحات هاست وردپرس و هاست ابری بزنید. در ادامه برای اینکه تفاوت ساب دامین و پارک دامین را درک کنیم در ادامه به توضیح این موضوع که پارک دامین چیست و چه کاری را برای ما انجام خواهد داد خواهیم پرداخت.

پارک دامین چیست

وقتی که شما یک سایت اینترنتی را با نام خودتان راه اندازی می کنید، در واقع به نوعی مالک آن برند شده و دوست ندارید که کس دیگری هم آن برند را داشته باشد، حالا شما حالتی را فرض کنید که در آن شما دامنه yoursite.com را خریداری کرده و در عوض دامنه yoursite.ir در اختیار شخص دیگری قرار دارد که یک کسب و کار اینترنتی را با نامی که شما برای بالا بردن اعتبار آن زحمت کشیده اید آغاز می کند. البته شاید هم این موضوع صرفا یک تفاوت باشد و این مورد به راحتی فراموش شود. اما می توان گفت که به هیچ عنوان دور از ذهن نیست.یکی از کارهایی که خیلی از مدیران در این راستا انجام می دهند این است که سایر دامنه ها با پسوند های مشابه را نیز خریداری کرده و همه را به یک دامنه متصل می کنند.

با این کار وقتی کسی yoursite.ir را تایپ کرده و بخواهید وارد آن شود به صورت خودکار به yoursite.com منتقل می شود. مکانیزمی که می توانید این داستان را پیاده سازی کند همان مکانیزم پارک دامین است.در واقع وقتی حرف از پارک دامین زده می شود منظور ما قابلیتی است که شما می توانید یک دامنه دیگر را به سایت خود متصل کرده تا ترافیکی که می خواهد وارد آن سایت شود وارد سایت شما شود. در واقع به نوعی می توان گفت که با یک ریدایرکت سروکار داریم.اکنون به صورت ضمنی این موضوع که تفاوت ساب دامین و پارک دامین در چیست آشنا شده ایم. اما اجازه دهید این موضوع که دقیقا این تفاوت ها از کجا پیدا می شوند کمی بیشتر صحبت کنیم.

تفاوت ساب دامین و پارک دامین در چیست؟

 

تفاوت ساب دامین و پارک دامین

دامنه هدف:یکی از مهمترین موارد در تفاوت ساب دامین و پارک دامین دامنه هدف ما است. در ساب دامین شما همه کارهایی که انجام خواهید داد روی  دامنه اتفاق می افتد. این در حالی است که در پارک دامین شما هیچ کاری با دامنه اصلی که میخواهد ارک سایر دامنه ها روی آن را در نظر بگیرد، ندارید و صرفا باید دامنه های دیگر را وارد هاست خود کنید تا این اتفاق تکمیل شود.سایت هایی که درگیر هستند:مورد دیگر در تفاوت ساب دامین و پارک دامین تعداد سایت هایی است که بعد از این کار ایجاد می شود. با استفاده از ساب دامین اتفاقی که می افتد این است که دامنه شما به چند دامنه تقسیم شده که هر کدام از آنها می تواند برای خود یک سایت مجزا داشته باشد. پس در واقع تعداد سایت هایی که درگیر هستند زیاد خواهد شد. اما وقتی از پارک دامین استفاده می شود، این تعداد کم خواهد شد و یک سایت که از اول هم وجود داشته است با بعضی از آدرس های دیگر هم کار خواهد کرد.

زمان ساخت:یکی دیگر از مواردی که می توان در بررسی تفاوت ساب دامین و پارک دامین به آن اشاره کرد این است که شما می توانید ساب دامین را در سریعترین زمان ممکن راه اندازی کرده و تمامی آنچه که می خواهید روی آن پیاده سازی کنید را اجرا کنید. ساب دامین شما با اعمال تغییرات در کنترل پنل هاست کاربردی می شود، اما در مورد پارک دامین باید بگوییم که مدت زمانی در حدود ۲۴ ساعت زمان لازم خواهد بود که پارک شدن دامنه ها توسط رجیسترار ها یا همان نمایندگان فروش دامنه اعمال شود.به طور کلی می توان گفت که تفاوت ساب دامین و پارک دامین موارد زیادی را شامل می شود، اما با اطلاعاتی که تا اینجای کار ارائه شد به راحتی می توان این موضوع را که تفاوت ساب دامین و پارک دامین چیست درک کرد.

در این مقاله در مورد اینکه تفاوت ساب دامین و پارک دامین در چیست و هر کدام از آنها چه کاری را می توانند برای ما انجام دهند صحبت کردیم و دیدیم که کارایی این دو قابلیت خوب و حرفه ای برای کار با دامنه ها چیست و چه مواردی در مورد آنها وجود دارد ، به صورت کامل صحبت کردیم. اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم که تفاوت ساب دامین و پارک دامین در کجاست باید بگوییم که در استفاده از ساب دامین ما یک دامنه را به چند سایت تقسیم می کنیم، اما در پارک دامین چند دامنه به یک سایت تعلق پیدا خواهند کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *