هاست سرور ایران | خرید هاست پرسرعت

راه های جذب مشتری

جذب مشتری

بحث جذب مشتری یا راه های جذب مشتری یکی از موضوعات چالش برانگیز و مهمی است که همه صاحبان کسب و کارهای آنلاین و فیزیکی به آن فکر می‌کنند. بعضی از آن‌ها آنقدر درست و حسابی کارشان را به جلو می‌برند که در نهایت تبدیل به فروشگاه‌های چون دیجی‌کالا، ترب، آمازون و غیره می‌شوند.

آیا واقعاً آموزش جذب مشتری وجود دارد؟ ما هم می‌توانیم چنین فروش‌های بزرگی را تجربه کنیم؟ اصلاً چطور می‌شود که برای فروش محصولاتمان، مشتری بیشتری پیدا کنیم؟ اگه به دنبال پیدا کردن جواب این سوالات هستید، ما در این مقاله از هاست سرور ایران به شما کمک خواهیم کرد که چگونه می‌توانید از پس جذب مشتری به تعداد بالا بر بیایید.

چطور انتظار دارید توجه کسی را جلب کنید که حتی او را نمی‌شناسید؟

قدیمی‌ها و سنتی‌های بازار مغازه‌ای باز می‌کردند و منتظر می‌ماندند تا خواهان و مشتری از در مغازه رد شود. به همین خاطر هم سعی می‌کردند در جاهای شلوغ، مغازه‌‌ای باز کنند.

شناخت مشتری هم در آن شرایط هیچ اهمیتی نداشت. به پیر و جوان دل می‌بستن تا بالاخره بفروشند! بعد از کلی آزمون‌وخطا متوجه می‌شدند که چه کسی بیشترین تاثیر را در فروش او می‌گذارد.

اما اگر بخواهید طبق علم روز و اصولی پیش بروید، توصیه می‌کنیم برای جذب مشتری، حتماً شناخت کاملی از او ابتدا پیدا کنید.

چه کسی را می‌توانید راحت‌تر متقاعد کنید؟

  • غریبه‌ای که نه می‌دانید به چه چیزی نیاز و علاقه دارد و نه می‌دانید توانایی خرید محصول شما را دارد یا خیر!
  • آشنایی که مشکلات او را می‌دانید و تا حدودی خبر دارید که از پس خرید محصول برمی‌آید.

بدون شک، دومی دردسر کمتری دارد! چون می‌دانید:

  • چند ساله است، چه جنسیتی دارد و به چه چیزی بیشتر علاقه دارد؛
  • چه چیزی باعث می‌شود احساسات او تحریک شود؛
  • با چه مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند؛
  • از چه راهی و به چه شکلی بیشتر خرید می‌کند.

هرقدر اطلاعات بیشتری داشته باشید، کار راحت‌تری برای جذب مشتریان بیشتر و افزایش فروش خواهید داشت.

برای مثال، وقتی بدانید مشتری ایدئال شما در کجا بیشتر حضور دارد، پیشنهاد خود را از آن کانال ارائه می‌کنید. مثلاً تا همین چهل روز پیش از نوشتن این مقاله، کسب‌وکارهای ایرانی سعی می‌کردند از اینفلوئنسرهای اینستاگرامی برای انتقال پیام بهره ببرند؛ ولی الان اوضاع فرق کرده است.

آن‌ها درک کرده‌اند که مشتری آن‌ها فعلاً در آن کانال حضور ندارد و دیگر به‌اندازهٔ قدیم در آنجا فعالیت نمی‌کنند.

از طرفی هم بهتر است به نیازهای مشتری‌‌های احتمالی خود اشراف کامل داشته باشید. چرا؟ تا بتوانید او را قانع کنید که شما بهترین راهکار برای رفع نیاز آن‌هایید.

جذب مشتری

انواع مشتری

همانطور که گفته شد، منظور از مشتری شخصی است که خدمات یا محصولاتی را از فروشنده که شما باشید دریافت می‌کند و به ازای دریافت آن‌ها، مقدار مشخصی وجه مالی به شما پرداخت می‌کند. این عام‌ترین توضیحی است که در خصوص مشتری می‌توان داد. دسته‌بندی‌های مختلفی در زمینه مشتریان وجود دارد که در ادامه به صورت مختصر پیرامون آن‌ها صحبت می‌کنیم:

۱ـ مشتریان بالقوه

یکی از دسته‌های مخاطبان یا همان مشتری‌ها، مشتریان بالقوه است که فقط برای خرید یا دریافت محصولی به سایت یا حوزه کسب و کاریتان مراجعه می‌کنند و عموماً به عنوان مشتری ثابت نیز شناخته نمی‌شوند. این دسته از مخاطبان فروشگاه‌های دیگری را مد نظر دارند، اما از آنجایی که ممکن است محصولات موردنیازشان در آن فروشگاه‌ها نباشد یا به اتمام رسیده باشد، شما را به عنوان راه‌ حل دوم در نظر می‌گیرند.

البته دسته دیگری از این مخاطبان نیز وجود دارند که از حوزه کسب و کاری شما جهت مقایسه قیمت‌ها یا محصولات متنوع‌تری که نسبت به سایر رقبا موجود کردید، نگاه می‌کنند و عملاً بازده‌ مالی مناسبی برایتان ندارند. شاید تنها راهی که این دسته از افراد ترغیب به خرید شوند، مشاهده محصولات ارزان‌ قیمت است.

۲ـ مشتریان فعال

این دسته از مخاطبان نیز مشتریانی هستند که بیشتر از یک بار از خدمات یا محصولات شما استفاده می‌کنند. در واقع اگر چنین دایره مخاطبانی دارید، باید آماده شوید که آن‌ها را تبدیل به یک مشتری دائمی کنید تا دیگر برای رفع نیازهایشان به سراع سایت‌ها یا فروشگاه‌های رقبا نروند.

۳ـ مشتریان سازمانی

به دسته بزرگی از مخاطبان که محصولاتتان به صورت عمده در میان آن‌ها به فروش می‌رسد، مخاطبان سازمانی می‌گویند. این نوع از مشتریان فقط در صورتی جذب می‌شوند که محصولات شما با سایر رقبا از لحاظ کیفیت و قیمت در یک سطح باشد و به همین خاطر با هنر فروشندگی می‌توانید نیاز افرادی که در سازمان‌ها، شرکت‌ها و موارد این چنینی هستند را به صورت عمده برطرف کنید.

راه های جذب مشتری

راه های جذب مشتری بسیار زیادی در فضای مجازی وجود دارد که اکثر آن‌ها را ما گرد هم آورده‌ایم تا به صورت جامع با روش‌های تبدیل و جذب مشتری بیشتر آشنا شوید.

۱ـ جذب مشتری با پیشنهادات و تخفیف‌ها

خریداران موجوداتی هستند که وقتی پیشنهادات ویژه یا تخفیف‌های مهمی را مشاهده می‌کنند، فورأ احساسات را بر منطق حاکم می‌کنند و دوست دارند از فرصت استثنایی که به دست آوردند، نهایت استفاده را داشته باشند برای تاثیرگذاری و حتی دیده شدن بیشتر می توانید از انواع تبلیغات حتی تبلیغات گوگل نیز استفاده نمایید. وقتی بتوانید برای مخاطبان خود پیشنهادات ویژه‌ای تدارک ببینید، ۳ مزیت به صورت اتوماتیک برایتان به دست می‌آید:

الف) حوزه کسب و کار شما گوش به گوش در نزد دیگران تبلیغ می‌شود
ب) افراد بیشتر ترغیب به بازدید از فروشگاه و استفاده از خدمات یا خرید محصولات می‌شوند
پ) کیفیت کاری و ویژگی محصولاتی که ارائه می‌کنید را راحت‌تر می‌توانید به مخاطبان خود نشان دهید

۲ـ استفاده از مشتریان قدیمی برای جذب مشتریان جدید

در آموزش جذب مشتری باید به مشتریان قدیمی هم توجه داشته باشید. با ارائه تهسیلات متنوع و مختلف مثل همان کد تخفیف به مشتریان قدیمی جهت دعوت کردن دوستان، آشنایان یا افراد دیگر به سایت شما،‌ بازده مناسبی را دریافت می‌کنید. برای جمع کردن مشتریان قدیمی و استفاده بهینه از آنها می توانید از نرم افزار crm مختلف استفاده نمایید.

سعی کنید که این پیشنهادات را هم به صورت جزئی‌تر در نظر بگیرید؛ به عنوان مثال تخفیف ۲۰ درصدی برای ثبت نام هر کاربر با لینک معرف شما؛ تخفیف ۳۰ درصدی روی هر کالای موردنیاز مشتری قدیمی در ازای اولین خرید مشتری جدید و از این قبیل از موارد می‌تواند بازده‌های بزرگ و مناسبی برای کسب و کارتان داشته باشد.

۳ـ جذب مشتری با موقعیت مکانی فروشگاه روی نقشه‌های آنلاین

حتی با اینکه فروشگاه آنلاین و تحت وب هستید، اما وجود داشتن موقعیت مکانی فروشگاهتان روی نقشه یا داشتن آدرس، به مخاطب احساس اعتماد و امنیت می‌دهد. این کار علاوه بر اعتماد، یکی از راه های جذب مشتری در اطراف موقعیت مکانی کنونی شما است و احتمالاً دایره مخاطبان زیادی در حومه محل زندگیتان وجود دارد که تا امروز نمی‌دانستند شما هم می‌توانید خدمات و محصولاتی را ارائه کنید که برای دریافت آن‌ها نباید دیگر به فروشگاه‌های شهر‌های دیگر مراجعه کرد.

جذب مشتری

۴ـ جذب مشتری با تسهیلات خرید برای مشتریان

تهسیلات خرید هم یکی دیگر از راه‌های جذب مشتری است. در بسته‌های آموزش جذب مشتری به این نکته همیشه توجه می‌شود که راهکارهای زیادی برای خرید محصولات ( مخصوصاً در بستر فضای مجازی) داشته باشید. قراردادن شیوه‌های پرداخت متنوع مثل پرداخت درب منزل، پرداخت آنلاین و خدمات ارسالی نیز از این دسته از موارد است.

۵ـ مشتریان را ترغیب به ارسال نظر کنید

وقتی شخصی از محصولات شما خریداری می‌کند، بهتر است او را به شیوه‌های مختلف ترغیب به گذاشتن دیدگاه کنید. بسیاری از مخاطبان وقتی بین دو یا چند محصول با رنج قیمتی یکسان گرفتار می‌شوند، نگاهی به بخش دیدگاه می‌اندازند و نظر کسانی که اقدام به خرید کردند را جویا می‌شوند.

۶ـ شبکه‌های اجتماعی را دست کم نگیرید

همیشه در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال داشته باشید؛ چراکه این بسترهای فضای مجازی نیز یکی از روش‌های جذب مشتری هستند. شاید برخی از خریداران با جستجو در موتورهای جستجوگر مثل گوگل و بینگ به سایت شما برسند، اما درصد بالایی از آن‌ها به وسیله فعالیت شما در شبکه‌های اجتماعی به سمتتان می‌آیند.

۷ـ سایت خود را همیشه به‌روزرسانی کنید

داشتن سایت به تنهایی کافی نیست؛ بلکه باید همیشه آن‌ را بهینه کنید. محصولات جدیدی را اضافه کنید، قالب سایت را هر از گاهی عوض کنید، سرعت بارگزاری محتوای سایت را افزایش دهید، رویدادهای مناسبی را شناسایی کرده و به کاربران همیشه پیشنهادات شگفت‌انگیز بدهید.

۸ـ خدمات یا محصولات مشتری پسند را همیشه پررنگ کنید

اول از همه باید بدانید که کدام یک از محصولات شما بیشترین فروش را تجربه کرده است و به همین ترتیب باید دسته بندی آن را به‌روز نگه دارید. برای جذب مشتری بهتر است که صفحه‌ای هم داشته باشید تا پرفروش‌ترین محصولات روز، هفته و ماه در آن به نمایش در بیاید و اگر بتوانید چنین چیزی را برای هر دسته بندی فراهم کنید؛ بهترین بازده را خواهید داشت.

۹ـ ارزش پیشنهادی که ارائه می‌کنید را مشخص کنید

اگر در زمینه‌های تخصصی مثل لوازم خانگی مشغول به کار هستید و مدعی هستید که یکی از بهترین حوزه‌های خرید لوازم خانگی شناخته می‌شوید، این کار را باید در عمل اثبات کنید. خدمات پس از فروش یکی از راه های جذب مشتری است و همچنین اگر بتوانید گره ذهنی مخاطبان‌ را باز کنید، به این مهم دست پیدا خواهید کرد.

۱۰ـ همکاری با سایر فروشگاه‌ها

این مورد بیشتر به درد کسانی می‌خورد که در حوزه‌های همسو کار می‌کنند. به عنوان مثال وقتی باشگاه ورزشی دارید که باید آن را بهتر مدیریت کنید، بهتر است با یکی از بهترین فروشگاه‌های لوازم ورزشی کار کنید و مخاطبان خود را به سمت آن‌ها ( با تسهیلات مختلف ) بفرستید. همچنین مشتریان خارجی با مراجعه به آن فروشگاه متوجه می‌شوند که باشگاه شما خدمات قابل توجه‌ای ارائه می‌کند و در نتیجه این یک معامله کاملاً برد- برد محسوب می‌شود.

۱۱ـ خدمات پس از فروش باعث جذب مشتری جدید می‌شود

این نکته را بارها در این آموزش جذب مشتری بیان کردیم که خدمات پس از فروش را جدی بگیرید و سعی کنید که فقط به فکر فروش محصول نباشید. اگر خدمات پس از فروش خوبی ارائه کنید، این مشتریان هستند که برای شما مخاطب می‌آورند و اگر هم از این کار امتناع کنید؛ نه تنها همان مشتری وفادار را از دست می‌دهید، بلکه دیگر مشتریان احتمالی آینده را به خاطر تبلیغات منفی که همین شخص انجام می‌دهد را هم از دست خواهید داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *