هاست سرور ایران | خرید هاست پرسرعت

ویندوز سرور

ویندوز سرور

ویندوز سرور چیست. مایکروسافت اخیراً آخرین نسخه ویندوز سرور ۲۰۲۲ خود را در سپتامبر ۲۰۲۱ معرفی کرد. مایکروسافت به طور مداوم ارتقاء سیستم عامل سرور خود را ارائه می‌کند. این به روز رسانی‌ها چندین حوزه را هدف قرار می‌دهند: افزایش امنیت، عملکرد بهتر، ارتقاء ابری و موارد دیگر. Windows Server 2022 جدیدترین، ایمن‌ترین، قابل اعتمادترین و سازگارترین سرور مایکروسافت با Azure است. در این مقاله از هاست سرور ایران به شما خواهیم گفت ویندوز سرور چیست و با ۳ ورژن آن آشنا خواهیم شد.

Windows Server چیست؟

 

اگر در زمینه فناوری اطلاعات تازه کار هستید و مطمئن نیستید که ویندوز سرور (در هاست ویندوز با کنترل پنل پلسک) چیست،  میتوان گفت سیستم عاملی است که مایکروسافت به طور خاص برای استفاده در سرور ایجاد کرده است. این برنامه به گونه ای طراحی شده است که به طور مداوم در پس زمینه اجرا شود و منابع را در اختیار سایر رایانه های شبکه قرار دهد. ویندوز سرور فقط برای استفاده در تنظیمات تجاری و خرید سرور طراحی شده است. از Windows Server 2016 به بعد، Windows Server این امکان را دارد که با یا بدون رابط کاربری گرافیکی دسکتاپ نصب شود. نصب بدون رابط کاربری گرافیکی Server Core نامیده می‌شود و در درجه اول با استفاده از خط فرمان امکان مدیریت سرور فراهم می‌شود. با این حال، گزینه نصب دسکتاپ برای ویندوز سرور بسیار محبوب تر است. دسکتاپ بسیار شبیه به ویندوز ۱۰ است و دارای نوار وظیفه، آیکون های دسکتاپ و دکمه استارت است.

Windows Server چیست؟

 

اگر در زمینه فناوری اطلاعات تازه کار هستید و مطمئن نیستید که ویندوز سرور (در هاست ویندوز با کنترل پنل پلسک) چیست، (جهت اطلاع از این که plesk چیست اینجا کلیک نمایید.) میتوان گفت سیستم عاملی است که مایکروسافت به طور خاص برای استفاده در سرور ایجاد کرده است. این برنامه به گونه ای طراحی شده است که به طور مداوم در پس زمینه اجرا شود و منابع را در اختیار سایر رایانه های شبکه قرار دهد. ویندوز سرور فقط برای استفاده در تنظیمات تجاری و خرید سرور طراحی شده است. جهت بررسی هاست لینوکس و مقایسه آن با هاست ویندوز و هاست دانلود کلیک نمایید.از Windows Server 2016 به بعد، Windows Server این امکان را دارد که با یا بدون رابط کاربری گرافیکی دسکتاپ نصب شود.

نصب بدون رابط کاربری گرافیکی Server Core نامیده می‌شود و در درجه اول با استفاده از خط فرمان امکان مدیریت سرور فراهم می‌شود. با این حال، گزینه نصب دسکتاپ برای ویندوز سرور بسیار محبوب تر است. دسکتاپ بسیار شبیه به ویندوز ۱۰ است و دارای نوار وظیفه، آیکون های دسکتاپ و دکمه استارت است.مایکروسافت در دهه ۱۹۹۰ از نام تجاری NT برای سیستم عامل تجاری ویندوز خود استفاده کرد. چندین نسخه از این سیستم عامل به نام NT وجود دارد.اولین نسخه سیستم Windows NT Advanced Server 3.1 است که در سال ۱۹۹۳ منتشر شد. این یک سیستم ۳۲ بیتی است که دارای نسخه ترمینال و نسخه سرور است. نسخه سرور در خط تولید ویندوز سرور توسعه داده شد. جداسازی نسخه سرور اختصاصی سیستم عامل از نسخه استاندارد NT توضیح می‌دهد که چرا هرگز یک Windows NT Server نسخه ۱ وجود ندارد.

 ۱۹۹۶: Windows NT Server 4.0

ویندوز سرور

در سال ۱۹۹۶، Windows NT Server در رابط ویندوز ۹۵، از طریق انتشار Windows NT Server 4.0، نمایان شد. این نسخه سیستم عامل شامل IIS 2.0 به صورت رایگان است. سرور اطلاعات اینترنتی (IIS یا سرور اطلاعات اینترنتی) سیستم وب سرور مایکروسافت است، که امروزه نرم افزار وب سرور پیشرو در جهان (رقیب سرور لینوکس) است که به طور مستقیم با رقیب برتر Apache HTTP Server رقابت می‌کند. IIS از Apache پیشی گرفته و به گسترده ترین وب سرور نصب شده در سال ۲۰۱۸ تبدیل شده است. این بدان معناست که مایکروسافت ۲۲ سال (از زمانی که یکپارچه سازی رایگان IIS را آغاز کرد) طول کشید تا سیستم رایگان آپاچی را مجبور به واگذاری موقعیت کند.  جهت اطلاع از این که وب سرور چیست اینجا کلیک نمایید.

پیچیدگی روزافزون شبکه‌ها از طریق بهبود سرور NT ویندوز، از طریق بسته های خدمات اضافی و ایجاد Windows NT Server Enterprise در سال ۱۹۹۷ نشان داده شد. این پیشرفت‌ها شامل یکپارچه سازی سرویسی است که کلید عمومی‌را رمزگذاری می‌کند و سیستم عامل را برای خوشه های سرور مدیریت می‌کند. دو ویژگی اضافی تعامل با شبکه‌های شلوغ را در نظر می‌گیرند: سرور تراکنش و سرور صف پیام.آخرین پیشرفت برای Windows NT Server معرفی نسخه Windows NT Server 4.0 Terminal Server در سال ۱۹۹۸ بود. این نسخه توانایی اتصال به سیستم های غیر ویندوزی را بهبود بخشید و همچنین یک پل ایجاد کرد تا برنامه های کاربردی ۱۶ بیتی DOS بتوانند با محیط دسکتاپ ۳۲ بیتی ارتباط برقرار کنند

۲۰۰۰: Windows 2000

پیشرفت هایی که با ویندوز سرور اختصاصی ارائه می‌شود، ویژگی های بسیاری را برای این سیستم عامل فراهم کرده است که مردم هنوز هم تا به امروز از آنها استفاده می‌کنند. ویژگی‌ها شامل پشتیبانی از XML، ایجاد صفحات سرور فعال (ASP)، فریم ورک .net و استفاده از Active Directory برای احراز هویت کاربران است. سیستم عامل Windows Server 2000 نیز مفهوم نسخه های سفارشی و همچنین ویندوز سرور استاندارد را معرفی می‌کند. همچنین مایکروسافت Advanced Server و Datacenter Server را منتشر کرده است.

۲۰۰۳: Windows Server 2003

Windows Server 2000 به منظور کاهش رویدادی که نیاز به راه اندازی مجدد سیستم دارد، بازنویسی شده و به عنوان Windows Server 2003 منتشر شده است. یعنی امکان نصب سریع اصلاحات و آپدیت‌ها بدون نیاز به راه اندازی مجدد سیستم وجود دارد. مایکروسافت در این نسخه ویژگی های امنیتی سیستم عامل را افزایش داده و این اولین بار است که محیط دات نت در سیستم عامل ویندوز سرور قرار می‌گیرد.Windows Server 2003 شامل مفهوم نقش های سرور مجازی و اختصاصی است که به سیستم عامل اجازه می‌دهد تا برای وظایف خاصی مانند سرورهای DNS تنظیم شود. مایکروسافت همراه با نسخه های استاندارد، پیشرفته و دیتاسنتر، نسخه وب ویندوز سرور ۲۰۰۳ را ارائه کرده است. مدت کوتاهی پس از انتشار ویندوز سرور ۲۰۰۳، مایکروسافت یک به روز رسانی برای تبدیل سیستم به یک محیط برنامه ۶۴ بیتی ایجاد کرد. جهت اطلاع از این که ماشی اینجا کلیک نمایید.

۲۰۰۵: Windows Server 2003 R2

Windows Server 2003 R2 در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. مشتریانی که Windows Server 2003 را خریداری کرده اند، مجاز به دسترسی رایگان به این نسخه جدید هستند. تمامی‌فروش های ویندوز سرور ۲۰۰۳ از زمان انتشار این نسخه در واقع ویندوز سرور ۲۰۰۳ R2 می‌باشد.بهبودهای سیستم Windows Server R2 بر مسائل امنیتی تمرکز دارد. احراز هویت کاربر بر اساس اکتیو دایرکتوری است و هنوز هم حفظ می‌شود. با این حال، مایکروسافت یک ویژگی اضافی برای این سیستم احراز هویت ایجاد کرده است و در R2 ادغام شده است. این ویژگی جدید Active Directory Federation Services است. هدف از این افزونه AD این است که خدمات خارجی را در حقوق Single Sign On مدیریت شده در شبکه گنجانده شود.

یکی دیگر از ارتقاء های اکتیو دایرکتوری حالت برنامه اکتیو دایرکتوری است. این حالت به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق AD به برنامه های تأیید شده دسترسی داشته باشند، بدون اینکه مستقیماً فرآیندهای تأیید اعتبار نرم افزار را در AD وارد کنند.بسته R2 همچنین اجازه می‌دهد تا سیاست های امنیتی را برای گروه سیستم از طریق ویزارد تنظیمات امنیتی تنظیم کنید. از دیگر پیشرفت‌های R2 شامل فشرده‌سازی بهتر داده‌ها برای انتقال فایل و فرآیندهای تکرار برای شبکه‌های شبکه چندسایتی است.

۲۰۰۸: Windows Server 2008

نسخه بعدی ویندوز سرور سه سال طول کشید تا برای عرضه به بازار آماده شود و شامل بهبود دیگری برای اکتیو دایرکتوری بود. همچنین مایکروسافت تغییرات اساسی در نحوه تعامل خدمات شبکه با ویژگی پشتیبانی نرم افزاری سیستم عامل ایجاد کرده است.یک مزیت بزرگ برای کاربران ویندوز سرور در این نسخه این است که شامل سیستم مجازی سازی Hyper-V مایکروسافت است. این تصمیم ممکن است برای افزایش رقابت مایکروسافت در زمینه مجازی سازی گرفته شده باشد. تقاضا برای سیستم مجازی سازی در حوزه مدیریت فناوری اطلاعات در حال افزایش است.

دیگر ابزارهای جدید ساخته شده در ویندوز سرور ۲۰۰۸، Event Viewer و Server Manager هستند. اینها ابزارهای مدیریت سیستم مفیدی هستند که به مدیران اجازه می‌دهند عملکرد سرور را بهتر کنترل کنند.Server Core محصول مهم مایکروسافت است. این یک نسخه ” bare” نرم افزار Windows Server است و امکان دسترسی به خط فرمان را می‌دهد. می‌توان آن را بدون رابط کاربری گرافیکی آشنای دسکتاپ محیط ویندوز اجرا کرد و برای مدیران سیستم (کسانی که با محیط خط فرمان مورد استفاده در یونیکس و لینوکس راحت تر هستند) جذاب تر می‌شود.۴ نسخه از Windows Server 2008 وجود دارد: استاندارد، Enterprise، Datacenter و Web.

۲۰۰۹: Windows Server 2008 R2

اولین بار در سال ۲۰۰۹ ظاهر شد، ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 هنوز هم در حال استفاده است. بیشتر تفاوت های این نسخه نسبت به ویندوز سرور ۲۰۰۸ در اصل فنی بوده و در خدمات پشتیبانی اولیه ایجاد شده است. تاکنون محصولات ویندوز سرور مبتنی بر ویندوز ویستا هستند. با این حال، ویندوز سرور ۲۰۰۸ R2 مبتنی بر ویندوز ۷ است و به پیاده سازی سیستم در محیط های ۶۴ بیتی کمک می‌کند.این نسخه از ویندوز سرور چندین تغییر دیگر را در اکتیو دایرکتوری ثبت کرده است تا اجرای خط مشی گروه را بهبود بخشد و چند سرویس جدید از جمله خدمات دسکتاپ از راه دور (RDS) ظاهر شود.

۲۰۱۲: Windows Server 2012

در سال ۲۰۱۲، مایکروسافت تمام تلاش خود را برای برنده شدن در زمینه Cloud انجام داد، بنابراین این شرکت ویژگی هایی را به ویندوز سرور اضافه کرد تا سیستم عامل بتواند با سرویس‌ها تعامل بهتری داشته باشد. خارج از سایت مایکروسافت ویندوز سرور ۲۰۱۲ را به عنوان یک سیستم عامل Cloud  (سیستم عامل ابری) به بازار عرضه کرده است. این احتمالاً بالاترین هدف از آوردن Hyper-V به نسخه Windows Server 2008 است.PowerShell و Server Core برای این نسخه اهمیت بیشتری دارند.۴ نسخه از Windows Server 2012 وجود دارد: Essentials، Foundation، Standard و Datacenter.. نسخه Essentials برای مشاغل کوچک طراحی شده است.

۲۰۱۳: Windows Server 2012 R2

Windows Server 2012 R2 در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. این سیستم عامل نشان می‌دهد که استفاده از PowerShell بیشتر گسترش یافته است. مایکروسافت همچنان به هدف قرار دادن عملکرد بهتر سرور در محل، ارائه یکپارچه سازی خدمات ابری ادامه می‌دهد. سیستم‌های ذخیره‌سازی و مجازی‌سازی نیز بازنگری شده‌اند و خدمات وب نیز بهبود یافته‌اند.ویژگی های ذخیره سازی پیشرفته در این ارتقاء شامل کپی کردن فایل های توزیع شده و بهبود دسترسی برای اشتراک گذاری فایل است. توانایی سرویس دهی به دستگاه های تلفن همراه با نرم افزار از سرور نیز بهبود یافته است. مایکروسافت سیستم پیکربندی حالت مطلوب را بر اساس PowerShell برای بهبود مدیریت پیکربندی شبکه معرفی کرد.

۲۰۱۶: Windows Server 2016

یک سیستم سرور جدید مهم با Windows Server 2016 ظاهر شده است. و آن نانو سرور است، یک سرور حداقلی است که فشرده است، رابط های کمتری دارد و بنابراین حمله به آن دشوارتر است. این نسخه ویندوز سرور شامل Server Core نیز می‌باشد.همچنین سیستم های VM برای Hyper-V و قابلیت همکاری جدید با Docker به سیستم رمزگذاری اضافه شده اند. این ابزار به ویژه برای «کانتینرسازی» مفید است، که به مدیران سیستم اجازه می‌دهد نرم‌افزار متعلق به شرکت را برای دستگاه‌های متعلق به کاربر ارائه دهند.مایکروسافت کنترلر شبکه را در ویندوز سرور ۲۰۱۶ معرفی کرد که به مدیران این امکان را می‌دهد تا دستگاه‌های شبکه فیزیکی و مجازی را از طریق یک کنترل پنل مدیریت کنند.Windows Server 2016 در نسخه استاندارد و Datacenter موجود است. نسخه R2 ویندوز سرور ۲۰۱۶ وجود ندارد.

۲۰۱۷: Semi-Annual Channel and Long-Term Servicing Channel releases

ویندوز سرور

Windows Server 2019 که در اکتبر ۲۰۱۸ منتشر شد، آخرین نسخه سیستم عامل سرور مایکروسافت است. Windows Server 2019 آخرین نسخه سیستم عامل سرور مایکروسافت است و بخشی از خانواده سیستم عامل ویندوز NT است. Windows Server 2019 یک سیستم عامل است که به صورت محلی به Azure متصل می‌شود، لایه های امنیتی بیشتری اضافه می‌کند و به شما کمک می‌کند تا برنامه‌ها و زیرساخت های خود را مدرن کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *