هاست سرور ایران | خرید هاست پرسرعت

database چیست؟

database چیست؟

دیتابیس (database) یا پایگاه داده بخشی ضروری از زندگی روزمره‌ی ماست. بسیاری از فعالیت‌های انسان به گونه‌ای با دیتابیس در ارتباط هستند. برای مثال، در بانک‌ها، در ایستگاه‌ راه آهن، در مدارس و در فروشگاه‌ها اطلاعات و داده‌های زیادی به صورت یک‌جا وجود دارند و لازم است که این داده‌ها در ترتیب‌های مشخصی قرار بگیرند و دسترسی به آن‌ها آسان باشد. در این مطلب از هاست ایران به این موضوع می پردازیم که database چیست؟ پس با ما همراه باشید.

database چیست؟

database چیست؟پایگاه داده یا database به مجموعه‌ای از اطلاعات دارای ساختار منظم و سازمان‌مند گفته می‌شود. این پایگاه‌های اطلاعاتی معمولا در قالبی که برای دستگاه‌ها و رایانه‌ها قابل خواندن و قابل دسترسی باشند ذخیره می‌شوند. البته چنین شیوه‌ی ذخیره سازی اطلاعات تنها روش موجود نیست و شیوه‌های دیگری مانند ذخیره سازی ساده در پرونده‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.به زبانی دیگر پایگاه داده مجموعه ای از رکورد های ذخیره شده در رایانه با یک روش سیستماتیک (اصولی) مثل یک برنامه رایانه ای است که می تواند به سوالات کاربر پاسخ دهد. برای ذخیره و بازیابی بهتر، هر رکورد معمولا به صورت مجموعه ای از اجزای داده ای یا رویداد ها سازماندهی می گردد .دیتابیس (database) می‌تواند از طریق سیستم مدیریت دیتابیس (DBMS) که نرم‌افزاری برای مدیریت اطلاعات است مدیریت شود. در database، داده‌ها در جدول‌هایی قرار می‌گیرند که هر جدول دارای یک سری ردیف و ستون است و اطلاعات در آن‌ها فهرست می‌شوند تا به آسانی به روز رسانی و ویرایش شوند.

database چیست؟

database چیست؟ و کاربرد پایگاه داده

database چیست؟و کاربرد پایگاه داده همانطور که گفتیم، دیتابیس یا پایگاه داده یکی از روش‌های ذخیره‌ سازی اطلاعات به صورت منطقی و منظم است. به همین جهت لازم است که بدانید چه زمانی از پایگاه داده استفاده می‌شود و چه کاربردهایی دارد. در ادامه ما به کاربردهای پایگاه داده اشاره خواهیم کرد: دیتابیس می‌تواند تعداد زیادی از مستندات را به صورت موثر در خود ذخیره کند و در حین این کار، فضای خیلی کمی را به خود اختصاص می‌دهد. پایگاه داده برای پیدا کردن اطلاعات بسیار سریع عمل می‌کند و کار کردن با آن آسان است. در دیتابیس می‌توانید به راحتی اطلاعات جدید اضافه کنید یا داده‌های قدیمی را ویرایش و حذف کنید.

در پایگاه داده می‌توان به راحتی جستجو کرد. برای مثال می‌توانید بنویسید «تمامی ماشین‌های برند Ford را پیدا کن» و دیتابیس این کار را به سرعت انجام می‌دهد.اطلاعات می‌توانند به سادگی ترتیب داده شوند. برای مثال می‌توانید اطلاعات را به ترتیب زمانی که ثبت شده‌اند مشاهده کنید. از طریق دیتابیس، اطلاعات می‌توانند به دیگر اپلیکیشن‌ها منتقل شوند. برای مثال از طریق دیتابیس می‌توانید برای کاربران ایمیل ارسال کنید که زمان یکی از امتحاناتشان فرا رسیده است.بیش از یک نفر می‌توانند همزمان به یک پایگاه داده دسترسی داشته باشند. یعنی دارای قابلیت دسترسی چند جانبه است. امنیت داده‌ها در database بیشتر از پرونده‌های کاغذی است.

انواع دیتابیس

دیتابیس رابطه‌ای (Relational Database) و دیتابیس توزیع شده (Distributed Database)

رایج‌ترین نوع دیتابیس است که از یک سری جدول تشکیل شده و اطلاعات را مطابق دسته‌ بندی‌هایی از پیش تعیین شده مرتب می‌کند. علت نام گذاری این دیتابیس به عنوان دیتابیس رابطه‌ای این است که طراحی و ساخت آن با توجه به مدل رابطه‌ای ادگار کاد انجام شده‌اند.یکی دیگر از انواع دیتابیس، پایگاه داده‌ی توزیع شده است که در آن بخش‌هایی از دیتابیس در مکان‌های فیزیکی متعددی ذخیره شده‌اند و پردازش اطلاعات در نقطه‌های مختلفی از یک شبکه به صورت پراکنده انجام و یا تکرار می‌شود.

دیتابیس Cloud و دیتابیس NoSQL

Cloud database به دیتابیسی گفته می‌شود که معمولا روی یک پلتفرم محاسبه‌گر از نوع cloud اجرا می‌شود. این دیتابیس نرم افزار به کار برده شده و داده‌های پشته شده را به کاربر به طور واضح نشان می‌دهد.پایگاه داده‌ی NoSQL مکانیزمی متفاوت با روابط جدولی استفاده شده در دیتابیس رابطه‌ای برای ذخیره و بازیابی داده‌های مدل سازی شده ارائه می‌کند. گاهی به این دیتابیس‌ها «Not only SQL» نیز گفته می‌شود و به این معنیست که پایگاه داده NOSQL می‌تواند زبان‌های مشابه با SQL را نیز پیشتیبانی کند.

بخش‌های مختلف یک دیتابیس

نرم افزار و سخت افزار

مجموعه‌ای از برنامه‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به صورت کلی دیتابیس را کنترل و مدیریت کنند. نرم افزار شامل این موارد می‌شود: نرم افزار DBMS، سیستم عملیاتی، نرم‌افزار شبکه‌ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد تا داده‌ها بین کاربران به اشتراک گذاشته شوند، و اپلیکیشن‌هایی که استفاده می‌شوند تا در DBMS بتوانیم به داده‌ها دسترسی داشته باشیم.شامل مجموعه‌ای از دستگاه‌های الکترونیکی فیزیکی مثل کامپیوتر، دستگاه I/O، دستگاه ذخیره سازی و … می‌شود. سخت افزار در واقع یک رابط کاربری بین کامپیوترها و سیستم‌های واقعی ارائه می‌کند.

داده

DBMS وجود دارد تا داده‌ها را جمع‌آوری، ذخیره و پردازش کند. در واقع داده‌ مهم‌‌ترین بخش دیتابیس محسوب می‌شود. پایگاه داده هم شامل داده‌ی واقعی و هم شامل داده‌ی عملیاتی و متادیتا (metadata) می‌شود.داده عملیاتی همانگونه که از اسمش پیداست به داده‌ای گفته می‌شود که توسط عملیات‌های روزانه‌ی یک نهاد به وجود می‌آیند. برای مثال داده‌های مربوط به مشتری، فهرست موجودی و فهرست خرید در این دسته بندی قرار می‌گیرند.متادیتا به داده‌هایی گفته می‌شود که راجع به دیگر داده‌ها به ما اطلاعات می‌دهند و آن‌ها را به صورت خلاصه شده ارائه می‌کنند.

پردازه‌ها و زبان دسترسی دیتابیس

دستورالعمل‌ها و قوانینی هستند که کمک می‌کنند چگونه از DBMS استفاده شود، چگونه دیتابیس طراحی و اجرا شود و چگونه کاربر بتواند با دیتابیس کار کند و به مدیریت آن بپردازد.این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بتوانیم به دیتای موجود در دیتابیس دسترسی داشته باشیم و به آن داده‌ی جدید اضافه کنیم، داده‌های موجود را آپدیت کنیم و داده‌های مورد نیاز خود را از پایگاه داده استخراج کنیم. کاربر یک سری دستورات لازم را در زبان دسترسی دیتابیس وارد می‌کند و آن‌ها را در DBMS ثبت می‌کند. سیستم داده‌ها را پردازش می‌کند و به شکلی قابل مطالعه نتایج را برای کاربر نشان می‌دهد.

database چیست؟ و برخی مفاهیم مرتبط با پایگاه داده

نوع داده‌ها

نوع داده یا دیتا تایپ تعیین می‌کند که چه نوع داده‌ای در یک ستون از دیتابیس ذخیره شود. اگرچه انواع مختلفی از دیتا تایپ وجود دارند، اما موارد زیر رایج‌ترین آن‌ها هستند: الفبایی – عددی، عددی،تاریخ و زمان،از دیتا تایپ الفبایی عددی برای ذخیره سازی کاراکترها، شماره‌ها و کاراکترهای خاص استفاده می‌شود. اگر یک داده‌ی عددی در یک فیلد الفبایی عددی ذخیره شود، با آن داده به عنوان یک کاراکتر رفتار خواهد شد. دیتا تایپ عددی فقط برای ذخیره سازی داده‌های عددی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیتا تایپ تاریخ و زمان استفاده می‌شوند تا داده‌های مربوط به تاریخ و زمان را ذخیره کنند، که این داده‌ها عمدتا بر نوع سیستم RDBMS که مورد استفاده قرار می‌گیرد بستگی دارند.

مستندات (Records) و Query

رکورد محتوایی است که در دیتابیس وارد می‌شود. رکورد می‌تواند نام یک فرد یا تاریخ تولد او یا حتی عکس او باشد. با استفاده از query در دیتابیس می‌توانید به راحتی مستندات در یک فیلد را با دیگر رکوردها مقایسه کنید.یک روش درخواست اطلاعات از دیتابیس است. کوئری دیتابیس دو نوع انتخابی و عملی دارد. کوئری یا درخواست انتخابی برای کسب اطلاعات موجود انجام می‌شود، در حالی که درخواست عملی نیازمند انجام عملیات‌هایی روی داده است، مثل آپدیت کردن دیتا یا حذف آن.

SQL و جدول Table

به زبان درخواست ساختارمندی گفته می‌شود که در واقع زبان کامپیوتر برای ذخیره، تغییر و استخراج داده‌های ذخیره شده در یک دیتابیس رابطه‌ای است.جدول اساسی‌ترین بخش در طرحواره‌ی دیتابیس محسوب می‌شوند. ستون‌ها و ردیف‌ها در جدول‌ها قرار دارند. در ادامه به بررسی هر یک از این موارد می‌پردازیم.جدول واحد عمده‌ی ذخیره‌ی فیزیکی اطلاعات در دیتابیس است. زمانی که یک کاربر به دیتابیس دسترسی پیدا می‌کند، معمولا برای پیدا کردن داده‌های مورد نظر خود از جدول استفاده خواهد کرد. ممکن است چند جدول با هم یک پایگاه داده را تشکیل دهند، بنابراین ممکن است ارتباطی بین جدول‌های مختلف وجود داشته باشد. از آنجایی که جداول اطلاعات را ذخیره می‌کنند، نیازمند فضای ذخیره سازی فیزیکی در هاست کامپیوتر هستند.

معمولا ۴ نوع جدول مورد استفاده قرار می‌گیرند:جدول داده‌ها که بیشتر داده‌های موجود در دیتابیس را در خود ذخیره می‌کند.جدول اتصال که استفاده می‌شود تا یک ارتباط را بین دو جدول که با هم مرتبط نیستند ایجاد کند.جدول فرعی که شامل زیرمجموعه‌ای از اطلاعات موجود در جدول داده‌ها می‌شود.جدول تایید یا جدول کدها که استفاده می‌شود تا صحت اطلاعات وارد شده به دیگر جدول‌های دیتابیس تایید شود.

database چیست؟

داده Data و اطلاعات Information

در دیتابیس تمامی آیتم‌ها و مواردی گفته می‌شود که چه به صورت فردی و چه به صورت یک مجموعه در دیتابیس ذخیره می‌شود. دیتا عمدتا در جدول‌های دیتابیس ذخیره می‌شود.دیتا به حقایق و داده‌های خام گفته می‌شود. دیتا به تنهایی هیچ چیزی به شما نمی‌گوید. هدف واقعی در دیتابیس این است که دیتا را تبدیل به اطلاعات (information) کنیم. زمانی دیتا تبدیل به اطلاعات می‌شود که در یک زمینه‌ی خاص ارائه شود و بتواند به یک سوال پاسخ دهد یا به تصمیم گیری کاربر کمک کند. زمانی که این اطلاعات با دانش و تجربه کاربر ترکیب شوند، تصمیم گیری می‌تواند خیلی بهتر صورت گیرد.

موجودیت Entity و صفت خاصه Attribute

موجودیت می‌تواند یک مورد (object) واقعی، چه جاندار و چه بی‌جان باشد که به آسانی قابل شناسایی است. برای مثال، در دیتابیس یک مدرسه مواردی مثل دانش‌آموزان، معلم‌ها، کلاس‌ها و درس‌ها می‌توانند به عنوان موجودیت شناخته شوند. هر یک از این موجودیت‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند که به آن‌ها شخصیت می‌دهند.صفت‌های خاصه ویژگی‌ها و خاصیت‌های یک موجودیت را بر اساس اینکه چه چیزی باعث منحصر به فرد شدن آن موجودیت نسبت به دیگر موجودیت‌ها می‌شود مشخص می‌کنند.صفت خاصه در جدول دیتابیس به عنوان یک ستون مشخص می‌شود. در حالی که موجودیت در واقع یک ردیف از جدول دیتابیس محسوب می‌شود.

View و Stored Procedure

در دیتابیس، view به مجموع نتایجی گفته می‌شود که به عنوان نتیجه‌ی درخواست‌های ذخیره شده کاربران نشان داده می‌شوند. در واقع view یک جدول مجازی است. درست مثل جدول دارای ستون و ردیف است، اما تفاوتش با جدول این است که در خود اطلاعات را ذخیره نمی‌کند.یک کد SQL از پیش آماده است که می‌توانید آن را ذخیره کنید تا بتوانید آن را چندین بار استفاده کنید. از این کد برای استخراج، ویرایش و حذف داده‌ها در جدول دیتابیس استفاده می‌شود. در واقع با این کد دیگر لازم نیست هر بار یک دستور SQL را به صورت کامل وارد کنید تا یک داده را آپدیت یا حذف کنید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *